3 травня Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина та Спеціальна представниця ООН з питань запобігання сексуальному насильству в конфліктах Праміла Паттен підписали Меморандум про співробітництво між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству в умовах війни.
«Маємо передусім забезпечити підтримку постраждалим, надати їм та їхнім сім’ям всю необхідну допомогу, зокрема медичну, психологічну та юридичну. В Україні вже було побудовано систему спеціалізованої допомоги. Наприкінці минулого року діяла мережа з понад 600 команд, які надавали підтримку жертвам домашнього та гендерно-зумовленого насильства. Сьогодні ця мережа переорієнтовується на допомогу постраждалим від воєнних злочинів. Однак, в умовах повномасштабного вторгнення росії, масовості злочинів необхідно посилити та підтримати функціонування цієї мережі, – зазначила Ольга Стефанішина. – Зокрема, сподіваємося на вашу допомогу у підготовці фахівців, залучення найкращої міжнародної експертизи. Центри підтримки постраждалих та їхніх сімей необхідні як у регіонах Західної України, де проживають внутрішньо переміщені особи, так і на звільнених від російської окупації територіях».
Віце-прем’єр-міністр також наголосила на важливості підтримки громадян, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, та закликала агентства ООН до співпраці у цьому напрямку, а також висловила сподівання на їхню допомогу з отриманням інформації про долю українських громадян.
Зі свого боку Спеціальна представниця ООН Праміла Паттен зазначила, що акти сексуального насильства спрямовані проти всієї спільноти та наголосила на важливості негайних та конкретних дій.
Окрім того, учасники зустрічі погодилися щодо важливості створення необхідних умов для комплексної допомоги постраждалим від сексуального насильства, відповідно до їхніх потреб та з метою уникнення повторної травматизації потерпілих під час їхнього спілкування з правоохоронними органами. Оскільки злочини сексуального характеру належать до тих, про які рідко повідомляють, що ускладнює надання допомоги постраждалим та переслідування винних.
Також Спецпредставниця ООН висловила готовність до розширення співпраці для протидії випадкам торгівлі людьми в умовах масового переміщення людей, а також посилення спроможностей правоохоронних органів.
Підписаний Меморандум про співробітництво між Урядом України та ООН покликаний забезпечити оперативне реагування на випадки сексуального насильства, належну допомогу постраждалим та мобілізувати для цього необхідні ресурси. Серед іншого меморандум включає:
– підтримку розробки та зміцнення національної політики та програм щодо запобігання та реагування на сексуальне насильство;
– вжиття заходів щодо зменшення ризику проти торгівлі людьми;
– посилення захисту внутрішньо переміщених осіб від сексуального насильства, а також тих, хто був змушений виїхати за кордон;
– зміцнення національних систем охорони здоров’я та соціальних служб для забезпечення доступу постраждалим від сексуального насильства, а також їхніх дітей, членів сімей та інших свідків до безперешкодних, своєчасних і орієнтованих на постраждалих послуг;
– зміцнення верховенства права та відповідальності за злочини сексуального насильства через підтримку сектору юстиції, включно з навчанням слідчих, прокурорів, суддів, поліцейських та іншого персоналу правоохоронних органів;
– сприяння збору доказів та проведення належного розслідування злочинів пов’язаних з сексуальним насильством;
– посилення спроможності сектору безпеки та оборони щодо запобігання сексуальному насильству тощо.
Участь у зустрічі взяли заступники міністрів Міністерства соціальної політики, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, а також представники Міністерства оборони, Міністерства юстиції, Міністерства закордонних справ та Урядова уповноважена з питань гендерної політики.
Довідково
Меморандум про співробітництво між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству ґрунтується на взаємодії між Урядом України та Спеціальним представником Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй з питань сексуального насильства в умовах конфлікту з метою запобігання сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом, та реагування на нього, а також Національному плані дій України (НПД) за резолюцію Ради Безпеки 1325 «Жінки, мир, безпека» до 2025 року, який планується оновити відповідно до нинішніх викликів та умов воєнного часу. НПД визначає заходи щодо запобігання сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом, і реагування на нього.