Насильству немає виправдання
17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Цього ж дня стартує міжнародна акція «16 днів проти насильства», яка щорічно проводиться з 25 листопада до 10 грудня включно.
Упродовж шістнадцятиденного періоду акції відзначається 8 важливих дат. З – поміж них: Всесвітній день боротьби зі СНІДом, Міжнародний день боротьби з рабством, Міжнародний день волонтера, Міжнародний день людей з інвалідністю, Міжнародний день прав людини. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини. Це означає: будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
Пандемія насилля під час пандемії
У Фонді народонаселення ООН повідомили, що в умовах пандемії ситуація погіршилася. Карантин замкнув людей в одному приміщенні, і в тих сім’ях, де і до пандемії не все було гладко, стало ще гірше. Це – світова тенденція і представники ООН називають її пандемією насилля під час пандемії.
Водночас психологи стверджують, що домашнє насильство не можна виправдати ні за яких умов: ані під час війни, ані під час пандемії. Про це мають пам’ятати жертви насилля.
«Ніхто не повинен жити в щоденному страху від психологічного, фізичного, економічного чи сексуального насилля. Це не лише побої, це і образи, погрози та приниження, це умисне позбавлення житла, засобів до існування, документів, це заборона чи примушування до праці, зрештою, це домагання і згвалтування, які часто прикривають виконанням «подружніх обов’язків», – зазначає Генеральний прокурор Ірина Венедіктова, яка оголосила протидію домашньому насильству пріоритетом роботи прокуратури на 2021 рік.
Законодавство про домашнє насильство
Законодавством України передбачені заходи з протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства.
В Україні діє Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», і з початку 2019 року домашнє насильство в нашій країні вважається кримінальним злочином.
Важливим у цій сфері є ухвалення у 2020 році Указу Президента України «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства». Одним із інструментів його реалізації є Державна соціальна програма запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року, затверджена постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2021 року № 145.
Рік тому Україна завдяки ініціативі дружини Президента – Олени Зеленської стала повноправною учасницею міжнародного «Партнерства Біарриц», яке було започатковане з метою посилення відповідальності країн «Великої сімки» та консолідації зусиль інших держав для досягнення рівних прав і можливостей у суспільстві та відсутності обмежень за будь-якими ознаками. Втіленням зобов’язань, що взяла на себе Україна, став запуск торік «гарячої лінії» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 1547.
У Плані пріоритетних дій Уряду на 2021 рік, який затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року № 276-р, пунктом 21 передбачено заходи щодо ратифікації Конвенції про запобігання насильству стосовно жінок та домашньому насильству і боротьбу з цими явищами, схваленою Радою Європи.
Протидія домашньому насильству: «гаряча лінія» 1547
З лютого 2020 року в Україні було започатковано спеціалізовану «гарячу лінію» з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, за скороченим телефонним номером 1547.
Якщо людина опинилась у складних обставинах, спричинених насильством в сім’ї чи його реальною загрозою, якщо стала жертвою торгівлі людьми та прагне повернутися до нормального життя, за телефоном «гарячої лінії» 1547 цілодобово консультанти готові надати психологічну підтримку, проконсультувати або зареєструвати відповідне звернення до державних органів.
Дзвінки на номер 1547 безкоштовні зі стаціонарних телефонів та телефонів відповідних мобільних операторів у межах України.
Загалом від початку роботи лінії консультантами «гарячої лінії» 1547 опрацьовано понад 57 тис. дзвінків та зареєстровано близько 22 тис. звернень. Робота лінії специфічна, тож значна кількість абонентів не відразу наважується розповісти про свою проблему і на решту дзвінків було надано інформацію про порядок та режим роботи даної лінії. У разі необхідності психологічна допомога надається заявникам, які перебувають у напруженому стресо-емоційному стані.
Непоодинокі випадки, коли такої підтримки потребують особи з пригніченим станом із суїцидальними думками. У таких ситуаціях консультанти «гарячої лінії» 1547 обережно виводять особу із початкового стресового стану, а вже потім з’ясовують проблеми та потреби заявників.
У 2021 році на «гарячій лінії» 1547 вже опрацьовано понад 27,5 тис. дзвінків. З- поміж них здійснено 72 виклики екстрених служб (Національна поліція України, швидка медична допомога), понад 1800 звернень направлено до органів виконавчої влади. Переважно заявники зверталися стосовно домашнього насильства. У багатьох випадках постраждалі особи потерпали одночасно від двох, трьох, або від усіх видів домашнього насильства: психологічного, економічного, фізичного, сексуального. Більш докладну інформацію можна отримати тут: https://ukc.gov.ua/v-ukrayini-za-telefonnym-nomerom-1547/
Також у 2021 році заявники звертались на «гарячу лінію» 1547 з питаннями щодо:
-
-
- насильства стосовно дітей (у тому числі булінгу) – близько 100 звернень,
- насильства стосовно статі – близько 40 звернень,
- протидії торгівлі людьми – понад 50 звернень.
-
Найчастіше телефонували жителі Києва, Дніпропетровської, Харківської , Одеської та Київської областей. Багато абонентів телефонували анонімно, навіть не називаючи своє місцезнаходження.
Під час засідання Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, яка відбулася 16 листопада цього року, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина відзначила суттєве покращення роботи «гарячої лінії» 1547 з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
Запам’ятайте телефонний номер 1547 і перекажіть тим, хто потребує захисту. Не мовчіть !